BSK pristupuje k zefektívneniu zdravotnej starostlivosti

Bratislavský samosprávny kraj pristupuje k zefektívneniu zdravotnej starostlivosti v okrese Malacky. Od januára 2021 nebudú nočné urgentné zdravotné prípady zo Záhoria smerovať do Malaciek, ale priamo do Bratislavy. Kraj zároveň podporí vznik sanitkovej služby, ambulantná pohotovostná služba počas dňa v Nemocnici Malacky zostáva zachovaná.

"Už niekoľko mesiacov hľadáme spôsob, ako zabezpečiť fungovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti v regióne. Dnes sme sa so starostami zo Záhoria dohodli na riešení, ktoré v konečnom dôsledku pomôže najmä pacientom v život ohrozujúcich situáciách," skonštatoval predseda BSK Juraj Droba.

Urgentné prípady zo Záhoria smerujú v súčasnosti do Nemocnice Malacky. Tá však podľa kompetentných nie je natoľko komplexná, aby dokázala vyriešiť všetky akútne problémy, a značné množstvo pacientov nakoniec aj tak skončilo v hlavnom meste, čím stratili veľa času. Bratislavský kraj sa preto rozhodol prestať dotovať urgentný príjem v súkromnej nemocnici v Malackách a súrne prípady v čase medzi 22.00 a 06.00 h presmerovať priamo do Bratislavy.

Podporí zároveň zriadenie novej sanitkovej služby a vyčlení financie na zlepšenie kvality služieb lekárov-špecialistov v regióne. Kraj ubezpečuje, že z pohľadu pacienta bude zdravotná starostlivosť naďalej zabezpečená. Ak ide o život, treba bezodkladne volať bezplatné číslo 155.

"Existuje tzv. kvintet prvej hodiny, teda stavy, keď treba volať záchranku, nezdržiavať sa a ponáhľať sa do nemocnice, aby do hodiny bola pacientovi poskytnutá starostlivosť. Ide o zastavenie krvného obehu, zastavenie dýchania, srdcový infarkt, mozgovú príhodu a polytraumu," poznamenal riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BSK Tomáš Szalay. Takéto život ohrozujúce stavy by sa mali podľa neho transportovať do takého zdravotníckeho zariadenia, ktoré sa k tým diagnózam dokáže komplexne postaviť. Upozorňuje, že záchranná zdravotná služba teda nemá voziť pacientov do najbližšej nemocnice, ale do najbližšej nemocnice spôsobilej poskytnúť potrebnú starostlivosť.

"Preto mozgové príhody ani dnes nesmerujú do Nemocnice v Malackách, ktorá nemá neurologické oddelenie, intervenčnú rádiológiu ani neurochirurgiu. Podobne je to v prípade srdcového infarktu alebo mozgovej porážky. Už dnes má záchranná zdravotná služba nástroj, ako smerovať pacienta na príslušné pracovisko," doplnil Szalay.

Ambulantná pohotovostná služba Nemocnice Malacky bude fungovať ako doteraz.

TASR - 25.09.2020 - 1337 čítaní


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Pre pridanie komentára navštívte klasickú verziu nášho webu.

Komentáre k článku

Počasie

Poskytuje In-počasie