Mestský úrad pripravil výmenu prístreškov na zastávky

Staré prístrešky na zastávkach by mohli byť vymenené za nové s originálnym dizajnom. Prvých desať prístreškov by mohlo byť umiestnených počas letných mesiacov, aby boli pripravené k začiatku septembra v rámci spustenia novej MHD.

Mestský úrad pripravil návrh nových prístreškov na zastávkach autobusov. Nahradili by terajšie v centre mesta a staršie modré by sa zrecyklovali a ďalej použili v priľahlých častiach ako sú napríklad Písniky a iné lokality, do ktorých po novom bude jazdiť MHD. Nahradiť by sa mali aj staré železné prístrešky, ktoré podľa vedenia mesta nespĺňajú ani základný komfort pre cestujúcich (napríklad pri nemocnici či hasičoch).

Nové prístrešky by boli v antracitovej farbe. Bočné steny by boli doplnené sklom a drevom a obsahovať by mali aj jeden integrovaný citylight ako kryciu stenu a osvetlenie. Na sedenie by boli použité gabiony. Z návrhu vyplýva aj to, že názvy zastávok by boli vryté do konštrukcie. Prístrešky by boli doplnené aj odpadkovými košmi v jednotnom dizajne.

Príklad základného prístrešku.

Príklad rozšíreného prístrešku o ďalšie pole.

K otázke o vypustení citylightu z konštrukcie prístrešku sa vyjadril na svojej stránke sám primátor mesta: "Rozumiem pripomienke a pristupujem k umiestneniu citylightu triezvo, regulovaný a zakomponovaný do zastávky som videl aj v zahraničí, chráni bok a osvetlí zastávku, pritom tvorí len malú časť zastávky. Oproti billboardom na stračích nôžkach ide o prevedenie o dva levely vyššie. Má to aj ekonomické odôvodnenie. Budúci prevádzkovateľ nám zaplatí náklady na všetky zastávky, keďže presiahnu aj 100 tisíc eur vrátane nákladov na údržbu a ich čistenie. Zároveň sa znižuje počet citylightov, ktoré sú už dnes na starých zastávkach a nie v každom prístrešku bude umiestnený. Hľadám preto kompromis a toto som ochotný akceptovať ako návrh od mojich kolegov."

V prvej etape by sa mohlo už cez leto rozmiestniť prvých 10 nových prístreškov v rôznych veľkostiach podľa frekvencie a počtu cestujúcich. Malo by ísť o lokality:

  • dve zastávky pri ZŠ Záhorácka
  • jedna zastávka pri ZUŠ
  • jedna zastávka pri bývalej Slovakii na Záhoráckej ulici
  • jedna zastávka pri okresnom súde
  • dve zastávky pri zberných surovinách na Juhu
  • jedna zastávka pri štadióne
  • dve zastávky pri nemocnici.

Primátor zároveň potvrdil, že predloží architektovi na základe diskusie na facebooku návrh na pridanie ešte jednej časti zadnej sklennej steny. V tomto prípade však išlo o špecifické prístrešky pri zastávkach napríklad pri Slovakii, kde je žiaduce, aby mohli ľudia kvôli obmedzenému priestoru vstupovať pod prístrešok aj zozadu, z chodníka.

Ľudia pre Malacky - 26.05.2017 - 3177 čítaní


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Pre pridanie komentára navštívte klasickú verziu nášho webu.

Komentáre k článku

Počasie

Poskytuje In-počasie