Župná jeseň 2012

Spoznať regionálne špecifiká a zažiť atmosféru jesene môžu obyvatelia a návštevníci Bratislavského kraja aj počas tejto jesene. Druhý ročník podujatia Župná jeseň odštartuje v sobotu 15. septembra o 10.00 h na Kuchajde, pripravený je bohatý kultúrno-spoločenský program ako aj farmárske trhy.

„Štartujeme už druhý ročník projektu Župnej jesene. Tak ako vlani, aj tento rok chceme predstaviť regionálne tradície a špeciality. Verím, že podujatie bude aspoň také úspešné ako minulý rok,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Kuchajda bude žiť kultúrou, návštevníci ochutnajú husacinu, lokše, čerstvé a údené ryby, cigánsku, klobásky, kapustové dobroty, ovocné šťavy, bratislavské pivo, med a víno. Pripravené sú aj ukážky ľudovej tvorby, keramika, majolika, ručne robená kozmetika či drevené výrobky.

V stánkoch sa odprezentujú nielen remeselníci ale aj niektoré podujatia ako Dni zelá v Stupave, Sološnícky krumplový deň, Hasprunský dubák či Deň Horného Podunajska. Počas dňa sa na pódiu vystriedajú viaceré kapely a súbory. Predstavia sa napríklad tanečníci zo súboru Čarovné ostrohy, legendárna skupina LOJZO, skupina Mango Molas, ale aj dychovka Záhorienka, ľudová hudba bratov Wimmerovcov, country skupiny Nový Rovnák, kapela Bukasový Masív a ďalší.

Program zabezpečuje BSK v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Turizmus regiónu Bratislava. Stánky sú súčasťou Farmárskych trhov, ktoré ako nové podujatie organizuje Turizmus regiónu Bratislava.

V rámci Župnej jesene, ktorá potrvá až do decembra, sa môžu obyvatelia a návštevníci kraja tešiť na vinobrania v Rači, v Modre a v Pezinku, hodovať sa bude v Ružinove, v Dúbravke aj v Karlovej Vsi. Súčasťou Malokarpatského vinobrania v Modre bude aj Slávnosť pôžitku – Genuss Fest, kde bude možné ochutnať špeciality a vína nielen z Bratislavského kraja ale aj z Dolného Rakúska.

Medzi ďalšie akcie Župnej jesene patria „Deň Horného Podunajska“ v Čunove, „Hasprunský dubák“ v Studienke, „Sološnícky krumplový deň“, ďalej tradičná stupavská Slávnosť kapusty – „Dni zelá“ a „Jablkové hody“. Dobroty z jabĺk môžu ochutnať v Senci, Modre, Stupave, Pezinku, Malackách, Jablonovom, Dunajskej Lužnej aj v Devínskej Novej Vsi. Vo Vajnoroch sa uskutoční „Župná šarkaniáda“ a fanúšikovia country môžu zájsť do Modry na country festival „Strunobranie“. Súčasťou Župnej jesene budú aj otvorené pivnice na Malokarpatskej vínnej ceste či Vianočné inšpirácie v Modre. Vyvrcholením bude aj tento rok Župná zabíjačka.

Na webovej stránke mesta zverejnili príspevok Jablkové hodovanie tento rok spojené s Dňom cestovného ruchu.  V Malackách sa podujatie uskutoční presne o mesiac - 13. októbra. Oddelenie marketingu v týchto dňoch oslovuje všetkých, ktorí by radi pomohli s pečením či varením dobrôt. Môžu sa ohlásiť na t. č.: 034/796 61 23, 034/772 20 55 (TIK).

V minulom roku sa Jablkové hodovanie konalo na parkovisku pred Mestským úradom v Malackách 8. októbra. Zaspomínajte si vďaka príspevku Jablkové mňamky.

V minulom roku sa zapojila aj nezisková organizácia Vstúpte.

Iveta Tyšlerová, LPM - 13.09.2012 - 4572 čítaní


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Pre pridanie komentára navštívte klasickú verziu nášho webu.

Komentáre k článku

Počasie

Poskytuje In-počasie