Malacká šošovica je späť na Kláštornom

V sobotu 25. júna to bude v Malackách žiť bohatým kultúrnym životom. Na Kláštornom námestí sa opäť rozložia stánky, aby sa prezentovali šikovní ľudia z Malaciek i okolia. Malacká šošovica sa uskutoční už po šestnásty raz.

Podujatia, ktoré organizujú členovia občianskeho združenie Malacká šošovica, sa zúčastní viac ako štyridsať predávajúcich. Tešiť sa návštevníci môžu na tradičný okruh šikovných Malačanov/Záhorákov a ich prezentáciu remeselnej výroby, originálnych ručne robených šperkov, výrobkov z dreva, keramiky, nájdu tu prírodnú kozmetiku, originálne odevy, bylinkové produkty, zdravé maškrty, džemy, sirupy a iné špeciality. Nebudú chýbať ani neziskové organizácie Vstúpte či Dom Svitania v Jakubove s výrobkami z ich chránených dielní.

Na ľudovú nôtu aj rockovo

Bez ľudovej hudby si Malackú šošovicu ťažko predstaviť. Organizátori sa tešia, že pozvanie prijali členovia miestneho folklórneho súboru Macejko. Ich vystúpenie je plánované na 10.00 h. O 11.30 h začne koncert miestnej kapely designFikcia. Súčasťou sprievodného programu je aj maľovanie na tvár či montessori dielničky. 

 

Mini SWAP pre DobroMA a zbierka

Prezentačný stánok na Malackej šošovici budú mať aj dobrovoľníci, ktorí v spolupráci s mestom zabezpečujú prevádzku centra pomoci pre ukrajinských odídencov DobroMA na Mierovom námestí 12. Aktuálne majú nedostatok potravinovej a hygienickej pomoci, pričom odevov je prebytok. Preto prišli s nápadom priniesť na Malackú šošovicu SWAP, ktorý tam na minulom podujatí už prezentovali Malackí zberači. Ide o bazárik noseného oblečenia prevažne detského. Za symbolický príspevok si budú mocť návštevníci odniesť kúsok, ktorí sa im ešte hodí, z vyzbieraných prostriedkov do DobroMA nakúpia nedostatkové komodity. DobroMA od svojho vzniku obslúžila asi 240 ukrajinských rodín, prevažne sú to maminky s deťmi (spolu asi 220 detí). Najviac rodín je z Charkova (14),Kyjeva (10), Donecka (8), Dnipra (7), ale aj Kremenčuku, Mariopuľu, Sumy, Melitopoľu a iných vojnou zničených miest.

DobroMA im v neľahkej situácii vydáva potravinové a hygienické balíčky spravidla raz za dva týždne. Momentálne je najväčší problém so zásobami na sklade. Chýbajú tieto vytipované základné potraviny: pohánka, čaj čierny, múka hladká, olej, cukor, soľ, paradajkový pretlak/kečup,  paštety/konzervy, mlieko, ryža,  cestoviny, ovsené vločky/cereálie, sladkosti pre deti), ale aj DROGÉRIA (toaletný papier,  prací prášok, prostriedok na umývanie riadu, zubná pasta deti/dospelí, zubné kefky deti/dospelí,  šampón deti/dospelí - balené v menších objemoch, sprchový gél/tuhé mydlo - balené v menších objemoch),  dámske vložky, detské plienky, vlhčené utierky.) Ak by ste mali záujem na Malackú šošovicu priniesť :)  

 

DobroMA sa obdobne prezentovala nedávno aj na festivale Fest Zdravo, ktorú organizovali v Moravskom Svätom Jáne. 

Ľudia pre Malacky - 23.06.2022 - 105 čítaní


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Pre pridanie komentára navštívte klasickú verziu nášho webu.

Komentáre k článku

Počasie

Poskytuje In-počasie