Hospodárenie Malaciek ocenili na výbornú

Nezávislá organizácia INEKO zverejnila hodnotenie hospodárenia slovenských miest. Malacky boli ocenené najvyšším ocenením "výborné". Podľa hodnotiteľov je hospodárenie prebytkové, čo umožňuje investovanie do vlastného majetku.

Malacky si spomedzi 141 hodnotených miest na Slovensku opätovne udržali vysoké ocenenie svojho finančného hospodárenia. V hodnotení finančného zdravia, ktoré každoročne spracúva na základe podrobných výkazov nezisková organizácia INEKO, získali Malacky 5,2 boda z maximálnych 6 bodov. V celkovom vyjadrení tak získali známku "výborné" hospodárenie.

Hodnotené boli všetky zložky hospodárenia mesta ako sú mimo iných obsluha dlhu, celkový dlh, záväzky mesta či bilancia bežného rozpočtu. Podľa hodnotiteľov dosahujú Malacky nadpriemerné výsledky v bilancii svojho bežného rozpočtu, ktorý je dlhodobo prebytkový. To znamená, že oproti iným samosprávam radnica znižuje výdavky na vlastnú spotrebu a bežnú réžiu mestského úradu a vlastných organizácií.

Naopak čo najvyšší prebytok vytvorený na bežnom účte umožňuje samospráve investovať do vlastného majetku (kapitálové výdavky). Organizácia INEKO si všimla, že Malacky sa v tomto ukazovateli umiestnili zo všetkých hodnotených samospráv na treťom mieste. Celkové rezervy mesta by umožnili jednorazovo splatiť celkový dlh. Podľa našich informácií dosiahnu Malacky významný prebytok celkového rozpočtu mesta aj za minulý rok, ktorý má byť použitý na výstavbu športovej arény a rekonštrukciu komunikácií.

Ľudia pre Malacky - 27.01.2021 - 1265 čítaní


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Pre pridanie komentára navštívte klasickú verziu nášho webu.

Komentáre k článku

Počasie

Poskytuje In-počasie