Dnes je 28.10.2021
Meniny má Dobromila, Kevin

Kde sa môžem dať otestovať?

Negatívny test nie starší ako sedem dní nám dnes otvára dvere do zamestnania. Rozhodnutím vlády sme od 8. februára nabehli na systém COVID AUTOMAT-u, no pravidlá, ktoré nám z neho vyplývajú, nemáme možnosť splniť. Počet mobilných odberových miest v Malackom okrese je alarmujúco nízky. Nemôže zďaleka pokryť potrebu. "Kde sa teda môžem dať otestovať," kladieme si mnohí jednu a tú istú otázku.

Podľa informácií, ktoré priniesla mestská webová stránka, reprezentanti samospráv skonštatovali, že povinnosť obyvateľov absolvovať test raz za 7 dní sa takmer nedá zabezpečiť. „Nálada medzi starostami nie je dobrá. Nepovažujeme za seriózne, aby sa štát zbavoval svojej zodpovednosti k odberovým miestam, ktorých je nedostatok. Starostovia už teraz pomáhajú so zabezpečením testovania rodičov, aby sa vôbec mohla spustiť výučba v školách. Dôrazne vyzývame ministra zdravotníctva, aby vytvoril podmienky pre obyvateľov, ktorí sa pre neschopnosť vlády nemôžu dostať k testovaniu do práce,“ skonštatoval predseda Klubu primátorov a starostov okresu Malacky Boris Soukup.

Primátori, starostka a starostovia malackého okresu teda po rokovaní Klubu primátorov a starostov okresu Malacky v Bratislavskom samosprávnom kraji vydali Spoločné vyhlásenie k zodpovednosti štátu za testovanie prostredníctvom mobilných odberových miest. V prvom rade v ňom vyzývajú prostredníctvom ministra zdravotníctva vládu na bezodkladné rozšírenie počtu stálych odberových miest v obciach a mestách nášho regiónu . 

V Malackách aktuálne pôsobia dve MOM-ky zriadené súkromnou spoločnosťou - v Pallfyovskom kaštieli a v budove kasární na Juhu. Kým na prvom mieste testovali už nejaký čas len objednaných, na Juhu nie. To sa však zmenilo. Od budúceho týždňa si treba termín vopred rezervovať cez objednávkový formulár. Podľa našich zistení sú víkendové termíny už v tejto chvíli beznádejne obsadené. V kaštieli sú dokonca voľné až od druhej polovice budúceho týždňa. 

Veľké Leváre majú svoju obecnú MOM-ku. Ako nás informoval starosta Richard Nimsch testovať budú tak ako minulý, aj tento víkend v sobotu a v nedeľu (13. - 14. 2.). Na webe dnes zverejnili rezervačný systém. V minulom týždni tu bolo z testovaných až 37 % cezpoľných. Registrovať cez web sa môžu aj ľudia, ktorí majú záujem o testovanie v Rohožníku. Starosta obce Peter Švaral tiež dodal, že obecnú MOM-ku v kultúrnom dome otvorili za posledné tri víkendy a inak tomu nebude ani tento. Otestovali vždy 2000 - 2300 ľudí, nemálo z nich od 20 do 36 % bolo cezpoľných. 

Starosta Vysokej pri Morave Dušan Dvoran tvrdí, že občania sú rukojemníci. "Nerozlišujeme naši - cudzí. To by nebolo fér. Všetci potrebujú ísť do práce a deti do MŠ a ZŠ. Kapacitu testovania máme cca 800 občanov, z toho je prednostne 250 zamestnancov školy, škôlky a rodičia žiakov. U nás je v prevádzke MŠ pre všetky deti, školské kluby, kuchyne a jedálne, prvý stupeň ZŠ," vyjadril sa. 

Cezpoľných otestujú aj v Plaveckom Mikuláši. V sobotu 13. 2. môžu využiť čas 16.30 do 18.00 h. "Ešte sme nikoho neposlali preč, ale naše kapacity sú obmedzené na maximálne 400 testovaných. Máme k dispozícii len jeden testovací tím," dodal starosta obce Peter Válek. 

Informácie o prevádzke obecných MOM počas najbližšieho víkendu

Plavecký Štvrtok - v sobotu 13. 2. od 8.00 do 19.30 h. Obyvatelia obce budú uprednostňovaní. 

Veľké Leváre - v sobotu 13. 2. a v nedeľu 14. 2. od 8.00 do 20.00 h Na webe však prosia, aby ľudia z okolia využili MOM-ky v mieste svojho bydliska. V rámci možností však otestujú každého. 

Borinka - v sobotu 13. 2. od 10.00 do 12.45 h a od 13.30 do 18.00 h 

Vysoká pri Morave - v sobotu 13. 2. od 9.00 h do 13.00 h pre verejnosť, od 14.00 do 15.30 h testovanie určené pre rodičov žiakov základnej a materskej školy, pre pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy, od 15.30 h do 19.00 h pre verejnosť.

Rohožník - v piatok 12. 12. od 15.00 do 19.00 h a v sobotu od 8.00 do 19.00 h v priestoroch kultúrneho domu. Viac o registrácii (aj s linkom) sa dozviete na obecnej stránke

Plavecký Mikuláš - v sobotu od 10.00 do 18.00 h, od 9.00 do 10.00 hodiny bude testovanie pre zamestnancov školy a rodičov dieťaťa ZŠ a MŠ, od 10.00 do 16.30 h pre občanov s trvalým pobytom v obci Plavecký Mikuláš. Od 16.30 do 18.00 h pre chalupárov, cezpoľných ap.. 

Láb - v sobotu 13. 2. od 8.00 h, treba sa vopred zaregistrovať

Plavecké Podhradie - v sobotu 13. 2. od 7.00 h do 19.00 h v kultúrnom dome, prestávka medzi 12.00 h a 13.00 h, odporúčajú občanom časy podľa abecedy, viac na webe

Neďaleká Stupava avizuje zverejniť informácie o víkendovom testovaní až po zasadnutí krízového štábu zajtra.

Poznámka: Horeuvedené informácie sme získali na základe kontaktovania starostov mailom dnes. Príspevok budeme podľa ich reakcií priebežne dopĺňať. Ak máte zaručené informácie o testovaní v okolitých obciach, kde je možné získať certifikát aj cezpoľným, napíšte do komentára a doplníme do článku. 

Ľudia pre Malacky - 10.02.2021 - 3579 čítaní


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Pre pridanie komentára navštívte klasickú verziu nášho webu.

Komentáre k článku

Počasie

Poskytuje In-počasie