Dnes je 24.09.2021
Meniny má Ľuboš, Ľubor

Kláštorné námestie bude opäť centrom tvorivosti

Malacká šošovica sa takmer po dvoch rokoch uskutoční už túto sobotu 28. 8. na Kláštornom námestí v čase od 9.00 h do 15.00 h. Vzhľadom na pandemickú situáciu a opatrenia s ňou spojenými pôjde najmä o trh, no jedného špeciálneho hosťa na ňom privítajú - Macka v podaní Divadla FALANGÍR.

Remeselný trh

"Ťažiskom Malackej šošovice bude remeselný trh. Tradične v ňom dávame priestor šikovným ľuďom najmä z Malaciek a okolia. Sú to známi predajcovia, niektorí od roku 2014 nevynechali ani jednu "šošovicu". Sme už takou pomyselnou rodinou a bolo nám ľúto, že sme sa dlho nestretli. Aj napriek stále sa meniacim a sprísňujúcim sa podmienkam sme sa v úzkom organizačnom tíme rozhodli, že podujatie koncom augusta v Malackách zorganizujeme. Do poslednej chvíle to bolo pre nás napínavé. Ak by sa Malacky ocitli v oranžovej farbe, podujatie by sme museli zrušiť," hovorí Lucia Vidanová. Teraz už však naplno hlásia, že v priestore na Kláštornom námestí bude v sobotu pripravených tridsaťšesť stánkov. Ktoré? Odpoveď nájdete v mapke :) 


Foto: Barbora Cholková

"Prosíme návštevníkov podujatia o dodržiavanie R.O.R. prístupu. Tiež o pochopenie, že tentokrát bude Malacká šošovica bez gastrostánkov. Ak však budete mať chuť na kávičku, môžete prejsť cez cestu do Santa Café. Zdravé dobroty bude mať nachystané aj susedné Break & Bistro Coffee. Nebude chýbať šošovicová polievka, cviklové burgre a zdravý koláčik," dodáva Vidanová. Organizátori vynechali aj sprievodné podujatia a rozsiahlejší kultúrny program. "Je nám to ľúto, ale musíme si počkať na priaznivejšie obdobie. Máme v hlave ešte veľa nápadov, ktoré sme zatiaľ nezrealizovali. Napríklad súťaž vo varení šošovice." 

SWAP zóna u Malackých zberačov

Dobrovoľné zoskupenie miestnych ekoaktivistov Malackí zberači, ktoré od roku 2015 organizuje v Malackách a okolí rôzne ekoaktivity, sa na Malackej šošovici predstaví po druhýkrát. Pre návštevníkov Malackej šošovice pripravili SWAP (bazár noseného oblečenia). "Tým chceme prispieť k zníženiu tvorby textilného odpadu. Za symbolický poplatok (1 €, 3 € a 5 €) si budú môcť návštevníci vybrať oblečenie, ktoré sa im bude páčiť. Zároveň k nám môžu priniesť aj vlastné (nepoškodené a opraté) oblečenie, ktoré vytriedili vo svojich šatníkoch. Nepredané oblečenie a výťažok z celej akcie venujeme Azylovému centru Betánia v Malackách, ktoré pomáha ľuďom v núdzi," avizujú. 

Foto: archív Malackých zberačov

Macek na Malackej šošovici

Kto by nepoznal v Malackách legendárneho Macka, ktorého zábudlivosť je pamätne zaznamenaná v ľudovej piesni, ktorá preslávila Malacky snáď na všetkých kontinentoch. 

„Macek je naliehavá otázka a bude potrebné pokračovať vo výskume, lebo národ potrebuje odpovede. Berieme to ako zodpovednosť voči ľudstvu,“ vyslovil sa Stano Bellan, emeritňí tajemník Medzinárodňí konferencije o Mackovi.

Na niektoré otázky prináša odpovede priamo do dejiska Malackej šošovica Divadlo FALANGÍR. "Divadelný kus v podobe jarmočného predstavenie divadla FALANGÍR je skromným príspevkom k výzve pána tajomníka Bellana. Verná rekonštrukcia najintímnejšieho prostredia osobnosti Macka priamo v rodinnom zázemí vznikla na základe mnohých vedeckých faktov odprezentovaných na troch medzinárodných konferenciách. Práve fakty tvoria základ mizanscén - akoby povedal Sergej M. Ejzenštejn. Spoznajte spolu s nami nielen populárnu manželku Macka ale i potomstvo Mackovcov v divadelnej upútavke, ktorú odprezentujeme práve pre vás kde inde ako na Malackej šošovici," prezradila režisérka Beina Reifová.

O 11.00 h ste všetci pozvaní na Kláštorné námestie na svetovú premiéru tohto počinu. Tešíme sa. 

 

Ľudia pre Malacky - 23.08.2021 - 1030 čítaní


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Pre pridanie komentára navštívte klasickú verziu nášho webu.

Komentáre k článku

Počasie

Poskytuje In-počasie