Dnes je 28.10.2021
Meniny má Dobromila, Kevin

Mesto sa pripravuje na ďalšie čerpanie eurofondov

Malacky patria medzi lídrov v čerpaní eurofondov. V aktuálne končiacom eurofondom období získalo mesto viac ako 11 miliónov eur a už teraz mestský úrad pripravil zásobník ďalších projektov.

Jedným z kľúčových zdrojov financovania rozvojových projektov mesta sú eurofondy. Tie sa čerpajú v sedemročných programových cykloch. Ten aktuálny sa práve končí. Malacky patria medzi lídrov v čerpaní eurofondov a toto tempo si plánuje vedenie mesta udržať aj v novom programovom období, ktoré sa začína už budúci rok. Mesto stavalo z eurofondov napríklad záchytné parkovisko v areáli Píly či nové detské jasle. Na Juhu sa rekonštruovali z eurofondov dve sídliskové zóny či nadstavovala materská škôlka. Eurofondy poslúžili aj na rekonštrukciu autobusovej stanice s Nádražnou ulicou. Tento rok sa budú z eurofondov stavať aj tri cyklotrasy, komunitné centrum v areáli Centra voľného času alebo rekonštruovať zariadenie neziskovej organizácie Vstúpte na 1. mája.

V čerpaní eurofondov má nastať aj jedna zásadná zmena. V súčasnosti platí takzvaný dopytový princíp, čiže jednotliví žiadatelia si svojimi projektami v jednotlivých výzvach konkurujú. V budúcom období však budú presne vytipované oblasti, ktoré budú podporené, a vopred schválený aj konkrétny zásobník projektov. Čerpanie projektov sa tak má zjednodušiť a čerpanie zrýchliť. "Za posledných šesť rokov sme pre Malacky získali viac ako 11 miliónov eur. Chceme byť naďalej úspešní, preto už teraz definujeme jasné ciele. Môžem potvrdiť, že pripravenými projektami budeme reagovať na každú oblasť. V nasledujúcich mesiacoch budeme realizovať už schválené projekty zo starého programového obdobia a súbežne pripravovať projekty pre nové programové obdobie," uviedol pre portál LPM.sk. primátor Malaciek Juraj Říha.

Podľa prvotných informácií sa vedenie mesta usiluje zaradiť do investičného zásobníka eurofondov kompletnú rekonštrukciu Pálffyovského kaštieľa, výstavbu novej mestskej kompostárne, revitalizáciu verejných priestorov zóny v okolí Zámockej ulice či vytvorenie zelených striech na mestských objektoch. V oblasti školstva by sa mesto uchádzalo o dotáciu na výstavbu novej základnej školy s materskou školou na Rádku. Podporovanou oblasťou bude aj výstavba cyklotrás, kde má mesto vytipované až štyri projekty cyklotrás aj s novým parkoviskom pre bicykle na Nádražnej ulici.

Ľudia pre Malacky - 21.03.2021 - 1125 čítaní


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Pre pridanie komentára navštívte klasickú verziu nášho webu.

Komentáre k článku

Počasie

Poskytuje In-počasie