Dnes je 28.10.2021
Meniny má Dobromila, Kevin

Na území mesta môže vzniknúť až 12 km cyklotrás

Malacká radnica vysvetlila, že aktuálne eurofondy neumožňujú rekonštruovať miestne komunikácie. Jedným z oprávnených cieľov je však výstavba nových cyklotrás. Preto sa okrem už schválených projektov pripravujú ďalšie, ktorými má postupne vzniknúť ucelená sieť vnútromestských cyklotrás.

Eurofondy pomáhajú mestu realizovať mnohé rozvojové projekty. Rekonštruovali sa z nich autobusová stanica, vnútrobloky na Juhu, škôlky či jasle. V neposlednom rade sú medzi oprávnenými cieľmi aj nové cyklotrasy. Nie sú však podporené cyklotrasy, ktoré slúžia na rekreačné účely, ale iba na prepravu ľudí za prácou. Tento týždeň verejne vysvetľoval množstvo cykloprojektov aj samotný primátor Malaciek Juraj Říha: "Eurofondové dotácie na nové cyklotrasy aktívne využívame na budovanie ucelenej siete naprieč celými Malackami. Vnímam však aj poznámky, že riešime samé cykloprojekty a radšej by sme mali robiť cesty a parkoviská. Samozrejme venujeme pozornosť aj nim. Ale eurofondy sa na ne čerpať nedajú. Tie majú presne určené ciele, medzi ktorými sú podporované práve cykloprojekty. A zaisto sa zhodneme, že by som bol veľmi zlý manažér, ak by som ponúkané milióny eur z eurofondov nevyužil, pretože takáto šanca sa už nemusí opakovať."
 
Podľa primátora úrad pripravuje projekty nových cyklotrás kvôli bezpečnosti všetkých účastníkov dopravy. A ako téma sa budú intenzívne riešiť aj v nasledujúcich mesiacoch, pretože po rokoch príprav vstupujú tieto projekty do ich stavebnej fázy. Aktuálne je napríklad v stavebnej realizácii nová cyklotrasa na Pezinskej ulici o dĺžke zhruba 2,8 km. Predpoklad jej dokončenia vychádza na záver leta. Po nej by mala ísť do realizácie cyklotrasa Družstevná - Radlinského v dĺžke zhruba 1,6 km. K nej má prebehnúť súťaž na dodávateľa počas letných mesiacov a mestský úrad plánuje odovzdanie staveniska počas jesene. Rovnako významným projektom je cyklotrasa Partizánska - Cesta mládeže v dĺžke zhruba 2,6 km, ku ktorej sa odhaduje spustenie súťaže na dodávateľa počas jesene. Hlavná stavba by sa mohla spustiť na jar 2022 v závislosti od počasia počas zimy.
 
Na všetky tieto tri projekty už mesto získalo dotácie z eurofondov a sú zazmluvnené. V skorej budúcnosti k nim majú pribudnúť aj ďalšie štyri projekty, ku ktorým by sa mali podávať žiadosti o dotácie postupne. Malo by ísť o tieto konkrétne úseky:
  • Pezinská - Padzelek (cca 400 m), ku ktorej už bolo vydané stavebné povolenie a čaká sa na vyhlásenie novej výzvy.
  • Pezinská - Hlboká (cca 900 m vrátane nového pešieho a cyklistického podjazdu), ku ktorej je už pripravená projektová dokumentácia a začína povoľovací proces.
  • Hlboká - Na majeri (cca 1.4 km vrátane nového pešieho a cyklistického mostu nad diaľnicou), ku ktorej je v príprave projektová dokumentácia.
  • Továrenská - priemyselný park Ikea Components (cca 2.7 km k existujúcemu mostu nad diaľnicou), ku ktorej sa rovnako pripravuje projektová dokumentácia.

Podľa vyjadrenia primátora ide len o najbližšie zámery. Medzi dlhodobejšími má byť aj nosná cyklotrasa, ktorá by priamo prepojila sídlisko Juh s centrom mesta.

Ľudia pre Malacky - 13.06.2021 - 1018 čítaní


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Pre pridanie komentára navštívte klasickú verziu nášho webu.

Komentáre k článku

24.07.2021 09:41:22 | nobody
Prečo sa cyklotrasa v priemyselnom parku dláždi a neasfaltuje? takto sa nebude dať využiť pre korčuliarov...


Počasie

Poskytuje In-počasie