Vzniká cirkulárna mapa Malaciek

Začiatkom októbra sa v Malackách stretla skupina ekologicky zmýšľajúcich ľudí, ktorým nie je ľahostajná budúcnosti našej Zeme z globálneho, aj lokálneho pohľadu a založili miestnu Klimatickú skupinu. Jedným z ich prvých aktivít zastrešenou Malackými zberačmi je výzva na vytvorenie cirkulárnej mapy Malaciek.

Cirkulárna mapa mesta

Cirkulárna mapa Malaciek je projekt vznikajúcej Klimatickej skupiny v Malackách. Jej členovia sa inšpirovali sme sa nápadom od Inštitútu Cirkulárnej Ekonomiky, ktorý vytvoril cirkulárnu mapu pre Bratislavu.

Cirkulárny model má okrem stabilnej eko­nomiky zaistiť aj zdravé životné prostredie. Vý­nos v tomto systéme je založený na efektívnom využívaní prírodných zdrojov pomocou účinného zhodnocovania. A to nielen materiálov, ale hlavne produktov či ich komponentov. Takto sa výrazne minimalizuje odpad a náklady na vstupné mate­riály i energiu, potrebné pre výrobu nových výrob­kov.

Zdroj: www.icien.sk

V prípade cikulárnej mapy ide o súhrn všetkých lokalít v meste, ktoré prispievajú k cirkulárnej ekonomike, teda k zníženiu tvorby odpadu. "Zakomponovali sme aj miesta, ktoré akýmkoľvek spôsobom napomáhajú k udržateľnosti a ochrane životného prostredia," píšu členovia klimatickej skupiny na FB. K tvorbe cikrulárnej mapy môže každý jeden z nás vyplnením dotazníka

AKÉ LOKALITY SÚ SÚČASŤOU CIRKULÁRNEJ MAPY?

  • bezobalové obchody
  • vegánske reštaurácie
  • second handy
  • zberné dvory a miesta
  • miestnych pestovateľov a chovateľov
  • záhrady a kompostoviská
  • komunitné centrá
  • servisy, opravovne a požičovne
  • knižnice, antikvariáty a knižné búdky
  • trhy

ČO JE  SNAHOU TVORCOV?

Snahou malackej klimatickej skupiny je vytvoriť online verziu mapy, ktorá bude dostupná pre všetkých občanov (pravdepodobne v roku 2021). "Ak bude projekt úspešný, radi by sme vytvorili aj fyzickú podobu mapy a umiestnili ju ako informačnú tabuľu v centre mesta," avizujú.

Malacká klimatická skupina 

Na úvodnom zoznamovacom stretnutí si účastníci rozdelili prvé úlohy. Jedným z ich komunikačných kanálov sa stala sociálna sieť. „Ak má niekto záujem o pridanie do skupiny, nech ma kontaktuje na FB,“ vyzýva Adam Greif. Ku malackej „klimatickej skupine“ sa pridali aj Malackí zberači, ktorí v oblasti ekológie v meste už niekoľko rokov pôsobia.

Začiatkom októbra sa v Malackách uskutočnilo prvé stretnutie Malačanov z rôznych záujmových skupín so silným ekologickým zmýšľaním, aby otvorili globálnu otázku klimatických zmien aj na lokálnej úrovni. Iniciátorom jej vzniku je Adam Greif (tretí sprava).

Lucia Vidanová - 16.11.2020 - 1704 čítaní


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Pre pridanie komentára navštívte klasickú verziu nášho webu.

Komentáre k článku

Počasie

Poskytuje In-počasie