Príroda Záhoria – motýle

Z celej ríše hmyzu sa najväčšej obľube u ľudí tešia najmä denné motýle, ktoré sa vyznačujú nádhernými farbami a spôsob ich lietania je mimoriadne pôvabný. Sú nielen okrasou prírody, ale i cennými opeľovačmi, pretože pri zbere nektáru lietajú od rastliny k rastline.

Ich vedecký názov je  Lepidoptera (t.j. šupinaté krídla), tieto šupinky mávajú nádhernú farbu a vytvárajú výrazné vzory tak u denných, ako i u nočných motýľov.

Vďaka nášmu neracionálnemu využívaniu krajiny sú mnohé druhy motýlov ohrozené a niektoré už bohužiaľ vyhynuli. Masové používanie insekticidov a herbicidov na Slovensku v minulosti sa stalo veľkou hrozbou pre prirodzené prostredie motýľov. Ďalším negatívnym faktorom je meliorácia krajiny pre pestovanie kultúrnych plodín. Na malú ukážku som vybral pár denných motýľov, ktoré sa bežne vyskytujú na Záhorí a môžete ich vidieť na svojich prechádzkach v prírode. Možno Vás navnadia na výlet do prírody.

Žltáčik rešetliakový (Gonepteryx rhamni) - má žiarivo žlté krídla s oranžovou bodkou na každom krídle, oba páry krídel vybiehajú do tupého výbežku, samička je svetlejšia. Vyskytuje sa predovšetkým v lesnatej krajine, na lesných lúkach a čistinách, nivách a alúviách vodných tokov so zachovanými brehovými porastami, mestských parkoch a ich okolí, ale aj v lesostepiach (vždy však v blízkosti lesa).

Modráčik obyčajný (Polyommatus icarus) - kým samčeky sú jasno fialovomodré, samičky su hnedé s oranžovými škvrnami na okrajoch. Spodná strana krídel je svetlá, sivohnedá s čiernymi škvrnami a oranžovými okrajovými škvrnami. Na fotografii je samček. Výskyt najmä na lúkach, v blízkosti vodných tokov.

Modráčik krušinový (Celastrina argiolus) - kým samčeky tohto výrazne sfarbeného druhu sú svetlé, fialovomodré s úzkym čiernym lemom, samičky majú na krídlach široký hnedočierny okraj. Spodná strana obidvoch pohlaví je modrastobiela, s radom predlžených čiernych škvŕn na predných krídlach a so vzorkou tvorenou malými čiernymi bodkami na zadných krídlach. Veľmi rozšírený druh, výskyt najme v lesných čistinkách a v krovinách.

Súmračník hrdzavý (Ochlodes faunus) - krídla oranžovohnedé, predné krídla na hornej strane pred koncom s nezreteľnou škvrnitou kresbou. Na spodnej strane zadných krídel tiež nejasná žltkastá kresba. Rozpätie krídel 25 - 35 mm. Hojný na lúkach, okrajoch lesov a v riedkych hájoch.

Očkáň tymotejkový (Melanargia galathea) - vzor na krídlach tohto motýľa je veľmi premenlivý, pozostáva z kontrastnej čiernej a bielej farby. U niektorých foriem je základná farba výrazne žltá. Pohlavia sa podobajú, ale samičky bývajú zväčša väčšie a svetlejšie. Obľubujú najmä kvety bodliaka a nevädze. Na fotografii je samička.

Ohniváčik veľký (Lycaena dispar) - samčeky tohto krásneho druhu sú žiarivooranžovo-červené, s úzkym čiernym lemom a s jedinou čiernou škvrnou v strede predného krídla. Samičky sú matnejšie a na predných krídlach majú širši čierny lem s radom čiernych škŕn. Spodná strana zadných krídel obidvoch pohlaví má nádhernú svetlú modrosivú farbu, s čiernymi škvrnami a s oranžovým pásom. Na fotografii je samička. Výskyt – zamokrené lúky, v blízkosti vodných tokov.

Babôčka admirálska (Vanessa atalanta) - tohto motýľa možno ľahko spoznať podľa výrazných čiernych krídel, na ktorých je červený pruh a niekoľko bielych škvŕn. Podobná je aj spodná strana predného krídla, je však bledšia ako vrchná, kým spodná strana zadného krídla nesie hnedo-čierny vzor. Babočka admiralska výborne lieta a často migruje. Výskyt - je rozšírená po celom území Slovenska vyskytuje sa vo všetkých vegetačných stupňoch.

Vidlochvost feniklový (Papilio machaon) - základná farba krídel je jasne sírovo-žltá. Na predných krídlach je čierna sieťovitá kresba s čiernym lemom, v ktorom sa nachádzajú žlté polmesiačiky. Na zadných krídlach je tiež čierny lem v ktorom je modravý poprašok. V oblasti okraja zadného krídla je zvyčajne čierno sfarbený chvostík - ostroha. Pri okraji zadného krídla je tehlovo červená, okrúhla škvrna. Vidlochvost feniklový obýva lúčne ekosystémy, polia, okraje viníc i horské lúky v subalpínskej oblasti. Zasahuje i vysoko do hôr.

Ešte posledná fotka z „motýlieho mítingu“ takto počas suchého obdobia cicajú vodu na vlhkejších miestach.


Viac fotografií krás nášho regiónu môžete nájsť tu. Viac informácií o kultúrnom a prírodnom bohatstve najdete v príspevku Poznávajme Dolné Záhorie.


Martin Mráz - 12.04.2012 - 15518 čítaní


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Pre pridanie komentára navštívte klasickú verziu nášho webu.

Komentáre k článku

Počasie

Poskytuje In-počasie