Už včera bolo neskoro. Treba konať okamžite

Zdravotníctvo na Slovensku je pred kolapsom. Nie tieto dni, mesiace, ale roky. Situácia je alarmujúca. Veď len v Bratislavskom samosprávnom kraji ordinuje v seniorskom veku viac ako polovica lekárov. V Malackom okrese podľa aktuálnych štatistík chýba deväť pediatrov, všetci malackí detskí lekári sú už v dôchodku.

Bratislavský samosprávny kraj zorganizoval v utorok 20. 9. župný pediatrický seminár, aby sa o probléme otvorene, hlavne nahlas hovorilo a prišlo v diskusii k záverom, ktoré pomôžu tento stav aspoň zastabilizovať. Je to vôbec možné? 

Situácia v slovenskom zdravotníctve, kritické čísla v oblasti jeho personálneho pokrytia, nedocenenia tých, ktorí v systéme zostávajú a čoraz nervóznejší pacienti, ktorí sa podľa ich slov nevedia dostať včas k zdravotnej starostlivosti. Toto všetko sa objavuje v médiách už roky. Nedávno som stretla kamarátku - mladú pediatričku, ktorá sa presťahovala do Rakúska a tak moja prvá otázka na ňu bola: "Ešte stále pracuješ na Slovensku?" Pracovala, ale zároveň podotkla, že je to už na hranici fyzického i psychického zdravia. "Tá situácia je oveľa horšia ako zle to už zvonku vyzerá," odpovedala. 

O nedostatku lekárov a zdravotníckeho personálu sme sa na Komisii pre zdravotníctvo a sociálne veci Bratislavského samospráveho kraja, ktorej som členkou, rozprávali takmer na každom zasadnutí. Rovnako sme sa vyjadrovali aj k zdravotníckej infraštruktúre kraja.

Nedávno kolegyňa nadniesla tému Polikniky Tehelná v Bratislave, keďže budovy sa dostali do ponuky na predaj. Ľudsky som rozumela jej túžbe, aby VUC-ka vstúpila do rokovania o cene a budovy odkúpila s vidinou záchrany dostupnej zdravotnej starostlivosti a ambulancií tam pôsobiacich, ale ... Kto to zaplatí? Už aj tak očakávame výpadok v rozpočte po úžasných "reformných krokoch" z dieľne nášho ministra financií výpadok v župnom rozpočte asi 20 miliónov eur. Stúpajúce ceny energií, vysoká miera inflácie a pád ekonomík všade vo svete, nás posadí ešte "hlbšie do kresla". Budeme len svietiť a kúriť. Možno. Na rozvojové projekty asi zabudneme. Vrátim sa však k pôvodnej téme, lebo po otázke, kto to zaplatí, prichádza ďalšia. Závažnejšia. A kto tam bude pracovať? 

Obyvateľstvo starne, ale s ním aj zdravotnícky personál v systéme. Viac ako 50 percent lekárov v Bratislavskom kraji má nad 65 rokov! Nedávno sme na poslednom rokovaní župného zastupiteľstva v tomto volebnom období schválili strategický dokument - Stratégiu rozvoja zdravotnej starostlivosti v BSK na roky 2022 – 2026. Podľa nej pred Bratislavským samosprávnym krajom stojí neľahká úloha zabezpečiť poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti s menším počtom personálu. Súčasná medicína si navyše vyžaduje modernú zdravotnícku infraštruktúru využívajúcu najnovšie digitálne a informačné technológie a organizačné procesy. Nevyhnutným predpokladom ďalšieho zlepšovania zdravia obyvateľov v Bratislavskom kraji je však najmä vyššia integrácia systému poskytovania zdravotnej starostlivosti a prevencia ochorení. 

Niektoré kompetencie Bratislavského samosprávneho kraja vysvetlil na stretnutí pediatrov riaditeľ odboru zdravotníctva Tomáš Szalay. Viac informácií môžete nájsť v sekcii Zdravie na župnom webe, ale aj tu

Ak by sme sa však vo svojich úvahách sústredili len na Malacký okres, či samotné mesto Malacky, musíme konštatovať, že sme jedným z mála čierných okresov v celoštátnom meradle. Dostupnosť primárnych pediatrov je v ňom najhoršia. "Chcem, aby sme boli partnermi, len ten covid nám tie stretnutia prekazil. Chcem, aby ste mali pocit, že na župu sa kedykoľvek môžete s dôverou obrátiť," prihovoril sa prítomným pediatrom T. Szalay.

Podľa štatistík je viac ako 50 % detských lekárov, ktorí sa o detských pacientov starajú,  v dôchodkovom veku. Ak by sa dnes a oprávnene rozhodli ukončiť činnosť svojich ambulancií, lebo už si chcú užívať penziu, systém skolabuje. Lekári sú preťažení, pacienti nervózni, administratívna záťaž lekárov enormná. Pred pár rokmi sa vôbec nepracovalo s reálnymi číslami, boli len na papieri, ale rozdieľ medzi skutočným stavom a papierovými číslami je obrovský.

"Musíme byť pripravení na to, že zásadne viac pediatrov do systému nepríde, budú musieť obslúžiť viac pacientov," vyjadril sa Tomáš Szalay. Ak sa počíta s normatívnymi číslami  asi 1200 pacientov na jedného lekára, tak v Malackom okrese treba asi 19 miest a máme tu momentálne 9 pediatrov. V samotnom meste je najmladšou slúžiacou lekárkou 62-ročná Eva Sláviková. Nedávno na tento fakt upozornila v celoštátnych médiách a tiež sa podpísala pod iniciatívu nevydávania potvrdeniek pre rodičov do škôl, táborov, pre krúžkovú činnosť a pod. Výborný rozhovor s ňou si môžete vypočuť tu

Angažovanou v tejto téme je jej dcéra tiež detská lekárka Tatiana Speváková, ktorá momentálne odborne zastrešuje aj župnú pediatrickú ambulanciu pre deti ukrajinských odídencov na Rovniakovej v Bratislave. Pred pár dňami poskytla rozhovor pre Aktuality.  "Systém bude musieť byť iný než to, čo robí moja mama – že v sobotu a nedeľu dvíha telefón, lebo jej súkromné číslo má každý pacient. Keď sa my traja budeme musieť postarať o 20-tisíc detí, rodičia sa musia pripraviť na inú dostupnosť pediatra. Pri tom, čo nám hrozí, bude musieť fungovať iný aparát – recepčná, sestry, zdravotné asistentky, call centrum a lekár bude v pozadí celého tímu. Denne možno bude potrebovať zdravotnú konzultáciu 200 ľudí, ale nie každého uvidí lekár. K tomu sa dostane povedzme 50," vyjadrila sa k otázke, či je vôbec možné, aby sa traja lekári postarali o 20-tisíc detí, čo Malackému okresu reálne hrozí. 

Táňa Speváková na župnom pediatrickom seminári hovorila o práci lekára v dedinskom obvode. V minulosti pôsobila v obci Gajary. V súčasnosti kandiduje na post župnej poslankyne vo volebnom obvode 13, kde Gajary spadajú a chcela by sa zdravotníckym témam v prípade úspechu naplno venovať. Ambulanciu si však plánuje po rodičovskej dovolenke otvoriť skôr v Malackách, kde budú môcť z dedín za ňou pacienti dochádzať. 

Podľa oficiálnych štatistík chýba 53 lekárskych miest, reálne je ich ešte viac až 62. "Naša práca je krásna. Mám 72 rokov a pracujem vyše štyridsať rokov v Tomášove," vyjadrila sa na stretnutí pediatrička. "Rada by som svoju prax odovzdala niekomu mladému a perspektívnemu, no komu?"

Aktuálne budú môcť začínajúci pediatri získať po splnení istých podmienok podporu do 60 000 €. Na Malacký okres vychádza sedem takých príspevkov, pre obce Gajary, Malacky a Veľké Leváre bude možné získať plnú sumu spomínaných 60 000 €. V našom okrese už v minulosti urobila župa takzvanú rerajonizáciu a to prerozdelenie obvodov a ulíc, do nich spadajúcich podľa reálneho počtu detských pacientov tam bývajúcich.

"Obrovské množstvo ľudí stále netuší, v akom stave sa naše zdravotníctvo nachádza. Verejnosť je veľmi slabo informovaná o zdravotníckom systéme. Napríklad v takej Veľkej Británii sa k pediatrovi ani nedostanete a ľudia si tých našich vôbec nevážia. Ja mám pacientov, ktorí bývajú vo Veľkej Británii a liečim ich cez maily a keď prídu, tak fyzicky, lebo starostlivosť tam je skutočne iná. Nedostupná," vyjadrila sa lekárka Katarína Šimovičová s 30-ročnou praxou. 

Na záver si možno položiť rečnícku otázku - Ako vyliečiť náš chorý zdravotnícky systém? Odpoveď neexistuje. Treba  sa venovať aj väčšej osvete a prevencii, treba sa naučiť, že nie so všetkým treba hneď utekať k lekárovi. Treba si vážiť tých, ktorí nás liečia, hoci by si mohli užívať penziu. Netreba im nadávať, ak hneď neskočia tak, ako si my predstavujeme. Netreba prijímať rozumy z rôznych webových diskusií a diktovať lekárovi, čo má môjmu dieťaťu predpísať, prípadne, k akému špecialistovi ho má odoslať. Aj lekári sú len ľudia a môžu vo svojej praxi aj pochybiť, možno podceniť situáciu, ale verte, iste nie z ľahostajnosti, ale z preťaženia. Z preťaženia, ktoré nevieme, dokedy ešte unesú. Treba im však ďakovať, že v zdravotníctve stále ostávajú, lebo mnohí z nich svoju prácu skutočne milujú. 

 autorka: Lucia Vidanová,  mestská a župná poslankyňa, v októbrových voľbách kandiduje opäť

S Jurajom Štekláčom, vicežupanom pre zdravotníctvo a Tatianou Spevákovou (vpravo) "S Jurajom sme päť rokov spolupracovali aj v komisii pre zdravotníctvo a sociálne veci, ktorú viedol. Som za tú skúsenosť mimoriadne vďačná. Veľa sa nám podarilo. Už len to septembrové schválenia strategického dokumentu o tom, kam by sme sa mali v zdravotníctve v najbližšie roky uberať a čo môžeme očakávať. Takisto sa nám podarilo finančne napojiť urgentnú pohotovostnú službu v malackej nemocnici na ministerský rozpočet a zaradiť ju aspoň na určitý čas do siete. už teraz diskutujeme o tom, čo bude ďalej a ako sa bude profilovať malacká nemocnica po otvorení novej na Boroch." 

Lucia Vidanová - 22.09.2022 - 2151 čítaní


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


Pre pridanie komentára navštívte klasickú verziu nášho webu.

Komentáre k článku

Počasie

Poskytuje In-počasie